Ερυθρός Σταυρός – Συλλογή τροφίμων

Το Γυμνάσιο με Λ.Τ. Έμπωνα ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού να συγκεντρωθούν τρόφιμα για την κάλυψη των βασικών αναγκών άπορων οικογενειών του νησιού μας. Οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας εξέφρασαν έμπρακτα την ευαισθησία τους στα προβλήματα των συνανθρώπων τους και την εμπιστοσύνη τους στο φιλανθρωπικό έργο του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού. Σε ελάχιστο χρονικό διάστημα συγκεντρώθηκαν αρκετά είδη τροφίμων μακράς διάρκειας τα οποία παρέλαβαν εκπρόσωποι του δήμου εκ μέρους του Ερυθρού Σταυρού. Με αυτή την κίνηση το προσωπικό και οι μαθητές του σχολείου, θέλησαν να προσφέρουν τη δυνατότητα σε συνανθρώπους μας να γιορτάσουν καλύτερα τις Άγιες Μέρες του Πάσχα.